طراحی سرد خانه

دیوار صنعت دیوار صنعتی

جهت درج آگهی سردخانه و تاسیسات کلیک کنید

طراحی سردخانه              

مقدمه:

نیاز بشر به انواع مواد غذایی و بحث نگهداری آنها در فصول مختلف سال و نیز مسافت میان مراکز تو لید و مصرف موجب بوجود آمدن سیستم های تبرید شده است.که امروزه در انواع خانگی صنعتی و حمل ونقل….وجود دارد.

نگهداری موار غذایی در درجه حرارت پایین از فعالیت میکروبها کاسته و بنابراین برای مدت معینی تازگی و خواص اولیه غذا یا محصول را حفظ خواهد کرد.البته درجه حرارت و مدت زمانی که میتوان از محصولات مختلف در سردخانه نگهداری کرد متفاوت است.در اینجا به بررسی و بازدید از یک واحد سرد خانه پرداخته ایم.

  • این سردخانه در زمینی به مساحت ۶۲۰۰ متر مربع ساخته شده است .
  • دارای ۶ عدد کمپرسورمی باشد( کمپرسورهای این سردخانه از نوع حلزونی هستند).
  • نوع سیستم سردخانه آمونیاکی می باشد .
  • این سردخانه دارای ۴عدد Cooling Tower آبی می باشد که هرکدام دارای ۴ فن توربو هستند.این۴ برج خنک کن مجموع ۱۸ سالن سرد خانه را پوشش می دهند.
  • سرد خانه دارای ظرفیت ۱۲۰۰۰۰ تن می باشد.

کمپرسورها

در شکل زیر سیلندرهای کمپرسور نشان داده شده است :

همانگونه که اشاره شد ؛ این کمپرسورها از نوع حلزونی می باشند.

شکل زیر پمپ روغن کمپرسور می باشد تا زمانیکه این پمپ روشن نشود کمپرسور به کار نمی افتد:

 

شکل زیر شمای کلی از چگالنده ها است:

مخازن آمونیاک:

تابلوهای کنترل:

در زیر نمایی ازاتاق کنترل فاز دوم سرد خانه را می بینیم که دمای تمام سیستم برودتی-بازو بسته کردن درب ها-روشن و خاموش کردن لامپ ها و نیز دوربین های مدار بسته تمام سردخانه کنترل می شود.

شیر انبساط:

یکی دیگر از قسمتهای سیستم تبرید ، شیر انبساط می‌باشد که عمل قرار گرفتن این شیر قبل از اواپراتور بوده و کارش در حقیقت کنترل ماده سرمازا است . این وسیله فشار زیاد مایع خروجی از کندانسور را کم کرده و آن را مناسب عملکرد اواپراتور می سازد.

محا سبات بار سرمایی سرد خانه

ضخامت دیوارهای این سردخانه ۲۲ سانتی متر و نوع عایق بکار رفته در دیوارهای این سردخانه ؛ پلی یورتان می باشد که ضخامت آن ۸ سانتی متر میباشد . ابعاد یک سالن این سرخانه که ۳۰ تن بار را نگهداری می کند به صورت زیر است:

۱۸ در ۹ در ۱۲

در هر سالن ۴ لامپ ۲۰۰ وات (پروژکتور ) موجود می باشد . ( جمعا ۸۰۰ وات ) ، و مدت زمان روشن ماندن لامپهای سردخانه بستگی به تعداد دفعات باز و بسته شدن سالندارد . یعنی زمانی که درب سالن سردخانه باز می شود ؛ چراغها روشن و زمانی که بسته می شوند ؛ چراغها خاموش می شوند . ( مانند درب یخچال ).

فرض را بر ۵ ساعت روشنایی در شبانه روزگذاشتیم .همچنین مواد در دمای -۱۵ تا دمای ۲۰– نگهداری می شود .

از ۱۰ نفر نیروی انسانی به مدت روزانه ۴ ساعت جهت پر کردن و جابجا کردن بار با یک دستگاه لیفتراک با توان kw 4.5   استفاده می شود .

دمای محیط °c 36 و رطوبت نسبی ۵۰ درصد است.

هرگونه کپی برداری از مطالب دیوار صنعت پیگرد قانونی دارد

 

 

ارسال نظر

هفده − دو =