سردخانه

سردخانه

ظرفیت جایگیری بار در  سردخانه مورد بررسی ۲۰ هزار تن است که دارای دو قسمت مجزا به صورتی که قسمتی از آن که برای نگهداری موادی که نیاز به دمای بالای صفر درجه دارند مانند میوه و سبزیجات، که این قسمت دارای ۴۰ اتاق نگهداری است که ۱۴ اتاق آن ۳۵۰ تنی و ۲۶ اتاق آن ۶۰۰ تنی می باشد و قسمتی دیگر که برای نگهداری موادی است که نیاز به دمای زیر صفر درجه دارند و این قسمت دارای ۱۱ اتاق می باشد.

این سردخانه دارای ۸ کمپر سور است که هر کدام قادر به تولید ۱۵۰ اسب بخار در ساعت یا ۳۰۰ هزار کیلو کالری در ساعت توان برودتی دارند و مبرد آن گاز آمویناک می باشد و دارای چهار کندانسور که هر کدام ۵۵۰ هزار کیلوکالری توان دارند.

طریقه کارکرد سردخانه:

این سردخانه دارای سیکل تراکم تبخیری می باشد و کمپرسور این سردخانه ازنوع باز است کمپرسورها ساخت شرکت زیمنس و مونتاژ دلورتر ایتالیا می باشد که در این نوع کمپرسورها الکتروموتور از قسمت مکانیکی آن جدا می باشد در این سردخانه ۶ عدد کمپرسور وجود دارد که آنها کمپرسور تناوبی است یا به اصطلاح سیلندر پیستونی یا رفت و برگشت می گویند.

گاز آمونیاک کادر این قسمت متراکم شده و به سمت کنداسور هدایت می شود.

این کمپرسورها توسط چند سوئیچ برتی روش و خاموش می شوند که به کمپرسور و فن اوپراتور وصل می باشند

یک لامپ سیگنال برای اورلود حفاظتی است که اگر اورلود عمل کندلامپ سیگنال روشن می شود که این اورلود از فنها حفاظت می کند و کلید دیفر است که کار آن آب کردن برفک اواپراتور است به صورتی که آبی که کنداسور را خنک کرده و خودش گرم شده است توسط پمپ برروی اوپراتور فرستاده می شود که برفکهای روی اواپراتوررا آب کند.

در بالای این کمپرسورها مخزنی وجود دارد که روغن در آن جمع می شود ئ باعث می شود که هوا وارولین کمپرسور نشود.

گاز کمپرس شده وارد کنداسور می شود که عمل خنک کاری مبرد در آن انجام شود که در این سردخانه ۴ عدد کنداسور وجود دارد که عمل تقطیر را انجام
می دهند داخل هر کدام از کنداسورها بیشتر از ۹۰ عدد لولهای ۱ اینچ وجود دارد که از داخل آن سرد عبور می کند و گاز آمونیاک هنگامی که از کنار این لوله ها می گذرد تبدیل به مایع می شود.

این کندانسورها از نوع پوسته و لوله می باشند، مایع مبرد بعد از تبدیل به مایع شدن به داخل رسیور می رود که در زیر کنداسورها قرار دارد و مایع مبرد را جمع آوری می کند.

مایع مبرد توسط فیلتری کادر زیر کنداسور نصب شده است فیلتر می شود که در آن ناخالصیها گرفته می شود.

این سردخانه دارای ۸ پمپ می باشد که این پمپ ها آب سرد را از داخل استخر به داخل کندانسور هدایت می کنند.

آب این سردخانه داخل استخر آن به صورت فواره ای خنک کاری می شود.

مبرد سرد شده از رسیور به داخل سیراتور که به صورت منبع شکل است وارد می شود که داخل آن مایع که نشین شده و گاز بالای آن قرار می گیرد و کار ته نشین کردن مایع را انجام می دهد و هدایت آن به داخل اواپراتور را انجام دهد.

این مخزن کاملاً عایق است که باعث می شود که در اطراف لوله ها و مخزن برفک به وجود نیاید و دارای مانو متر و یک دماسنج و یک فشار سنج برای هر کدام از لوله ها قرار دارد.

مایع مبرد به داخل اوراپراتور که داخل اتاق قرار دارد می رود که این اواپراتورهای داخل اتاق از نوع فن دار می باشد داخل اتاق یک رطوبت سنج نسب شده است که رطوبت اتاق را اندازه گیری می کند و هر وقت که رطوبت اتاق کم می شود از آب برای متعادل کردن رطوبت اتاق استفاده می شود.

آبی که دیفراست می شود توسط یک لوله از داخل اتاق به استخر باز گردانده
می شود.

برای متعادل کردن دما اتاق و سالن یک اواپراتور داخل سالنها نسب شده است که باعث از بین رفتن اختلاف دما بین اتاق و سال می شود.

لبنیات در آن این سردخانه دارای سالنهائی می باشد که داخل هر سالن ۱۲ اتاق یا ۶ اتاق برای نگهداری میوه یا سبطیجات و… تعبیه شده است.

صفر درجه استفاده می شود این سالنها دارای کنداسور هوا خنک می باشد و مبرد آن گاز و این سردخانه دارای واحد دیگری است که سالن برای نگهداری مواد زیر فریون است و برای نگهداری استفاده می شود.

این سردخانه دارای دو عدد ژنراتور است که در هنگام کمبود برق و یا قطع برق از این ژنراتورها استفاده می شود این ژنراتورها که از نوع ۸ سیلندر دیزی است و سوخت آنها گازئیل می باشد.

 

ارسال نظر

11 + یک =