خط تولید کیسه های پلی پروپیلن (PP)

خط تولید کیسه های پلی پروپیلن (PP)

خط تولید کیسه های پلی پروپیلن (PP)

امروز به معرفی خط تولید کیسه های پلی پروپیلن (PP) می پردازیم و ماشین آلات و روش تولید کیسه های پلی پروپیلن (PP) یا همان PP را شرح خواهیم داد. همان طور که می دانید کیسه های PP ضمن استحکام بالا ، دارای وزن بسیار پایین می باشند. بهمین علت این نوع کیسه ها اقتصادی ترین وکم هزینه ترین نوع بسته بندی برای بسیاری از محصولات هستند . کیسه های پلی پروپیلن نیاز بسته بندی بسیاری از صنایع را در بالاترین استانداردهای بسته بندی روز دنیا تامین می نماید که جهت بسته بندی محصولات غذایی ، کشاورزی ، شیمیایی ، کود ، پتروشیمی ، سیمان ، پلیمرها ، و… مورد استفاده قرار می گیرند.
کیسه های پلی پروپیلن بسته به سفارش مشتری ، نوع و وزن محمولات مورد بارگیری در ابعاد و همچنین با ضخامت نخ (Denier) مختلف تولید می شوند.
ابتدا بد نیست با  پلی پروپیلن  بیشتر آشنا شویم:

پلی پروپیلن (PP) :
یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فیلم و ورق‌، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه اینپلیمرمی باشد.

کاربرد های پلی پروپیلن :
 پلی پروپیلن  مهمترین ماده از مشتقات پروپیلن است که حدود ۶۱ % از کل تولید پروپیلن، جهت تولید آن بکار می رود.رزینهای  پلی پروپیلن  بطور گسترده در تولید رزینهای ترموپلاستیک بکار برده می شوند. پلی پروپیلن  بیشتر اوقات به صورت هموپلیمر بکار می رود ولی اخیرا” محصولات کوپلیمر آن نیز در حال رشد می باشد.
قالب گیری تزریقی (حدود ۳۵% از مصرف جهانی): مهمترین مصارف آن شامل ساخت قطعات داخل خودرو، سرنگهای پزشکی، محصولات مصرفی  پلاستیکی و بسته بندی است. قطعات داخلی خودرو که از  پلی پروپیلن  ساخته می شوند عبارتند از:جعبه های باطری، صفحات ضربه گیر، تودوزیهای داخلی، صفحات داخلی درها محصولات پلاستیکی مصرفی عبارتند از :  ظروف پلاستیکی مورد مصرف در منازل، مبلمان های پلاستیکی، وسایل سرگرمی، جعبه ابزار، اسباب بازی ها مصارف بسته بندی شامل در پوش و کلاهک، ظروف سخت و پالت ها، جعبه های بسته بندی چینی، بسته بندی داروهای مایع و جامد می باشد.
ساخت فیبر و الیاف (حدود ۳۰%): عمده ترین مصرف آن در کارخانجات فرش بافی و گونی است و مصارف دیگر آن در تولید، کیسه و پارچه های پرده می باشد. کاربردهای غیر نساجی آن نیز عبارتند از: نوار پیچی و تسمه زنی، روبانهای دکوری و…
تولید فیلم (حدود ۱۹%):   پلی پروپیلن  بخاطر شفافیت و عایق رطوبتی بودن در بسیاری از موارد، جایگزین سلوفان (CELLOPHANE) شده است. رزینهای فیلمی اساسا” در بسته بندی مواد غذایی، نوار چسبهای حساس به فشار، صفحات محافظ، بسته بندی محصولات شیرینی و دخانیات بکار می روند.

 پلی پروپیلن  مورد مصرف در صنعت  باید با مشخصاتی که در جدول زیر داده شده مطابقت کند.
ردیف    ویژگی    حدود قابل قبول
۱    درصد خلوص(حداقل)    درصدحجمی۵/۹۹
۲    استیلن (حداکثر)    ۵
۳    متیل استیلن (حداکثر)    ۲۵
۴    پروپادی‌ان(حداکثر)    ۵
۵    اتیلن (حداکثر)    ۱۰۰
۶    متان (حداکثر)    ۲۰
۷    ۱ و ۳- بوتادی ان (حداکثر)    ۵۰
۸    اتان (حداکثر)    ۲۰۰
۹    پروپان (حداکثر)    ۳۰۰۰
۱۰    اکسیژن (حداکثر)    ۱۰
۱۱    نیتروژن (حداکثر)    ۲۰۰
۱۲    دی‌اکسیدکربن (حداکثر)    ۵
۱۳    منواکسید کربن(حداکثر)    ۴
۱۴    گوگرد (حداکثر)    ۵
۱۵    هیدروژن (حداکثر)    ۲۰

گونی : نوعی پارچه زمخت است که برای ساختن کیسه‌های بادوام و محکم برای حمل محصولات کشاورزی مانند سیب‌زمینی و برنج و مانند آن به کار می‌رود. در گذشته گونی فقط از الیاف کنف و چتایی و شاهدانه بافته می‌شد. امروز همان مواد رایج است اما به صورت روزافزونی گونی بافته از الیاف مصنوعی مانند پروپیلین جای گونی ساخته از الیاف طبیعی را می‌گیرد.
اغلب به کیسه‌ای که از گونی درست می‌شود نیز گونی گفته می‌شود.
نخستین کارخانه گونی‌بافی در ایران در رشت آغاز به کار کرد.
 پلی پروپیلنکیسه پلی پروپیلن) از پلیمریزاسیون گاز پروپیلن (کیسه پروپیلن) تولید می شود. تفاوت مولکول  پلی پروپیلن ( PP )(کیسه پروپیلن) با مولکول پلی اتیلن ( PE ) (کیسه پروپیلن) تنها در یک اتم کربن اضافی در منومر گازی می باشد که این ساختمان متفاوت منومر اولیه باعث ایجاد شاخه های جانبی یکنواخت تر می شود که در نتیجه ی آن، ماده ی حاصل خواص فیزیکی و شیمیایی یکنواخت تری نیز دارد. بلورینگی PP از PE (کیسه پروپیلن) کمتر بوده و تولید آن به صورت آمورف آسان تر می باشد. هزینه تولید PP (کیسه پروپیلن) پایین بوده و چگالی آن نیز کم است و در مقایسه با PE راحت تر فرآیند می شود. مقاومت آن در برابر جریان سرد بهتر است و در دماهای بالا تغییر شکل آن نیز کم تر است. سختی و استحکام کششی و سختی سطح خوبی دارد. PP (کیسه پروپیلن) در شرایط یکسان از PE  اقتصادی تر است. مزیت آن این است که نقطه نرمی بالاتری دارد، لذا در ساخت بطری هایی که با مواد داغ پر می شوند یا در معرض حرارت قرار می گیرند استفاده می شود. در شکل زیر مولکول پروپیلن (کیسه پروپیلن) نمایش داده شده است.
تجهیزات پزشکی که با بخار استرلیزه می شوند معمولا با  PP (کیسه پروپیلن) ساخته می شوند. برخی مقواها نیز با PP  (کیسه پلی پروپیلن) روکش دهی می شوند که به عنوان نگهدارنده مایعات برای محصولات غذایی قابل استفاده در مایکروویو به کار می روند. اما استفاده از PE  به علت نقطه نرمی پایین به این عنوان مقدور نمی باشد. در شکل زیر مولکول پلی پروپیلن (کیسه پروپیلن) نمایش داده شده است.
پارچه های PP (کیسه پلی پروپیلن) با کیفیت بالا تولید و به صورت رول عرضه می گردد. امروزه پارچه های پلی پروپیلن (کیسه پلی پروپیلن) در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد اصلی این پارچه ها جهت تولید کیسه های پلی پروپیلن و جمبو می باشد.

مراحل تولید  کیسه پلی پروپیلن
این محصول در چهار مرحله اصلی تولید و به بازار عرضه می شود. این مرحله عبارتند از:
::  مرحله ریسندگی
::  مرحله بافندگی
::  مرحله چاپ، برش و دوخت
::  بسته بندی

مرحله ریسندگی
برای تولید نخ های پلی پروپیلن ابتدا گرانول پلی پروپیلن رنگ مستربچ و مواد نرم کننده به ماشین خوراک داده می شود که این مواد در یک محفظه به نسبت با یکدیگر مخلوط و سپس به طرف المنت حرارتی هدایت و بصورت مذاب در می آید . پس از عبور از المنت حرارتی وارد لوله ای که توسط دیگ روغن داغ حرارت آن به حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد رسبده و پس از عبور از منطقه دیگ روغن داغ به طرف چهار دوش که هر کدام دارای ۶۴ سوراخ است توسط فشار هوا هدایت و پس از عبور با فشار از دوشها وارد کانال خنک کننده می شود که رشته ها شکل و حالت خود را حفظ نمایند پس از عبور از کانا ل خنک کننده رشته ها وارد قسمت کشش شده و توسط غلتک های کشش به اندازه مناسب کشیده شده و بعد از عبور از قسمت کششش رشته ها به یکدیگر جوش خورده شده و سپس روی بوبین پیچیده می شود و پس از پر شدن بوبین از روی ماشین تخلیه و روی بوبین دیگری پیچیده شده و در کیسه های پلاستیکی بسته بندی و پس از توزین به بازار فروش عرضه می گردد .

مرحله بافندگی
در مرحله بافندگی اعمال زیر انجام می شود:
– بافت نوار توسط ماشین بافندگی
تولید رول گونی پلی پروپیلن

در قسمت بافندگی برای تولید پارچه عمدتا سه روش عمده وجود دارد که عبارتند از:
– بافندگی تاری و پودی
– بافندگی حلقوی تاری
– بافندگی حلقوی پودی
در این طرح بافندگی تاری و پودی با ماشین گردباف پیشنهاد شده است. کیسه های تولیدی با روش حلقوی برای بسته بندی و حمل موادی که از دانه بندی درشت تر برخوردار است مطلوب می باشد. بسته به نوع مصرف گونی بایستی یکی از دو روش را برای تولید برگزید.


برش و دوخت
در این مرحله رول گونی در ابتدای خط برش قرار می گیرد و طبق طول مورد درخواست توسط تیغه حرارتی بریده می شود. عمل دوخت ته گونی به اندازه دلخواه تا خورده و به وسیله چرخ دوخت مخصوص، قلاب دوزی می شود.

بسته بندی
بسته بندی گونی ها پس از شمارش ۵۰۰ تایی به صورت دستی یا پرس عدل بندی، بسته بندی شده و به بازار عرضه می گردد. در قسمت بافندگی برای تولید پارچه عمدتاً سه روش عمده وجود داردکه عبارتند از: بافندگی تاری وپودی،بافندگی حلقوی تاری وبافندگی حلقوی پودی،وروش تولید منسوجات بی بافت .برای تولید کیسه پلی پروپیلن تا کنون روش منسوج نبافته که ازطریق ایجادولایه ودرگیری الیاف به وجود می آید. به طورمؤثربه کار گرفته نشده است ولکن روش بافندگی حلقوی وتاری وپودی هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد .کیسه های تولیدی دو روش دارای مشخصات متفاوتی بوده وقابل جایگزینی نمی باشند. دراین طرح بافندگی تاری وپودی با ماشین آلات گردباف پیشنهاد شده است که قسمت عمده تولید ومصرف داخلی را تشکیل میدهد.کیسه های تولید به روش حلقوی برای بسته بندی وحمل موادی که از دانه بندی درشت تر برخوردار است مطلوب می باشد.بسته به نوع مصرف کیسه بایستی یکی از دو روش را برای تولید برگزید. ماشین های بافندگی گرد مطابق بزرگی محیط با قطر به ماشین های با قط ر بزرگ یا کوچک تقسیم می شوند که بستگی به نوع مصرف کیسه بایستی قطر ماشین مورد نظرراانتخاب کرد. علاوه بر آن سرعت پودگذاری ماشین، تعداد ماکو و ورود ماشین و سیستم پود گذاری را بایستی در انتخاب ماشین مد نظر قرار داد.
در قسمت ریسندگی معمولاً فیلم اکسترودر های تو لید نخ نواری به دو صورت blowing یا flat می با شد که سیستم flat ازکیفیت بهتری برخوردار است و این روش در این طرح مورد استفاده قرار می گیرد.
تفاوت دیگر در قسمت ریسندگی روش سرد کردن فیلم می باشد که معمولاً به دو روش انجام می گیرد . یا به وسیله آب گرم یا به وسیله غ لتک که آب سرد ازداخل آن عبور می کند که در روش اول نخ با مقومت بیشتری به وجود می آید چون زمان سرد شدن سریع بوده و از ایجاد کریستال جلو گیری میشود و روش بهینه روش وان آب گرم است.
تفاوت دیگر در ماشین های ریسندگی قسمت کشش نخ است که به وسیله هوای داغ با عبور نخ از صفحه داغ صورت می گیرد وکشش نخ با استفاده از هوای داغ به دلیل نداشتن اصطحکاک سطحی از فلز کیفیت نخ را افزایش می دهد.

مشخصات فنی کیسه های پلی پروپیلن
عرض کیسه: تا ۲۰۰ سانتیمتر.
طول کیسه : بر اساس درخواست مشتری.
ته کیسه :تا کردن و ته دوزی ۲ الی ۲/۵ سانتیمتری تک یا دو ردیفه ، و یا ته دوزی ساده تک ردیفه.
سرکیسه : برش حرارتی و هفت هشت سر کیسه ، و همچنین امکان لب دوزی و دوخت حاشیه کیسه براساس درخواست مشتری که به استحکام کیسه در تخلیه وبارگیری به دفعات کیسه های پر می انجامد.
دنیرنخ مورد استفاده در بافت کیسه : ۳۵۰ تا ۴۵۰۰ ، براساس درخواست مشتری.
لمینت : ۱۵ تا ۳۳ میکرون ، براساس درخواست مشتری.
رنگ پارچه : رنگهای متنوع ، براساس درخواست مشتری.
چاپ : تا چها رنگ در یک یا هردو طرف کیسه ، براساس درخواست و طرح مشتری.
مقاوم سازی در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید: ۲۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت ، بر اساس درخواست مشتری.

ارسال نظر

سه × 3 =