توربین بادی خانگی

توربین بادی خانگی

جهت درج آگهی و یا نیازمندی انرژی های تجدیدپذیر اینجا کلیک کنید

چهارپیچ حامی انرژی های تجدید پذیر


توربین بادی خانگی

با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی و محدود بودن منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستـاهای دور افـتاده و … استـفاده از انرژی های نو مانند: انـرژی بـاد، انـرژی خـورشید، هـیدروژن و انرژی های داخل زمین می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد.

در چند سال گذشته، میانگین رشد سالانه ی استفاده از انرژی باد در دنیا حدود ۳۰ درصد گزارش شده است که بیشترین نرخ رشد را درمیان سایر منابع انرژی در دنیا برخوردار است. کل ظرفیت برق بادی در جهان در سال ۲۰۰۱ به ۲۴۰۰۰ مگا وات رسید. اروپا در حال حاضر؛ بیش از ۷۰ درصد از برق بادی جهان را تولید می کند و حدود دو سوم از ظرفیت های اضافه شده تولید در سال ۲۰۰۱، به کشورهای اروپایی اختصاص دارد. در حال حاضر، مزرعه های بادی در آمریکا حدود ۱۰ میلیارد کیلو وات ساعت در سال برق تـولید می کنند که از نـظر ملاحـظات زیست محـیطی و مبارزه با تولید گازهای گلخانه ای، این مـیزان انرژی باد می تواند سالانه از انتشار ۷.۵ میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری کند.

یادآوری این نکته بسیار مهم است که استفاده از انرژی های تجدید پذیر در مقایسه با سوخت های فسیلی، هر چند از هزینه بهره برداری بسیار اندک برخوردار است، لکن هزینه های سرمایه گذاری بسیار بالاتر و حتی چندین برابر خواهد داشت. به عنوان نمونه، هزینه های سرمایه گذاری توربین های بادی حداقل سه برابر، نیروگاه های حرارتی خورشیدی بیش از ۸ برابر وسیستم های فتوولتائیک حدود ۱۰ برابر هزینه سرمایه گذاری توربین های گاز است. در حقیقت، همین موانع سبب شده که سهم انرژی های نو در حال حاضر کمتر از ۲ درصد و در ۲۰۲۰ حدود ۴ درصد از کل انرژی مصرفی جهان پیش بینی شود.

استفاده از منابع انرژی جدید، بجای منابع فسیلی الزامی است. سیستم جدید انرژی آینده، باید متکی به تغییرات ساختاری و بنیادی باشد که در آن، منابع انرژی بدون کربن مورد استفاده قرار می گیرند. که در حال حاضر به دلایل متعدد، نفوذ و توسعه انرژی های نو را بسیار کند و محدود ساخته است.

توربین­های محور عمودی ساوونیوس به دلیل دارا بودن ویژگی های بی همتایی که در زیر بدان ها اشاره شده است، گزینه ای مناسب جهت تامین انرژی برای مصارف خانگی، مزارع و نقاط دور از شبکه ی انتقال نیرو می باشد:

۱. تغییر جهت باد هـیـچ تاثیری بر گردش توربین نداشته و توربین هـمواره در جهت تعیین شده دوران می یابد.

۲. این نوع توربین در ارتفاع کم از سطح زمین نیز قادر به تولید برق می باشد.

۳.توربینهای ساوونیوس بهترین گزینه برای عملکرد در شرایط سرعت باد بسیار پائین می­باشند، این توربینها در سرعتهای باد پائین تر از ۴ متر بر ثانیه نیز قادر به تولید توان می باشند که این توانمندی در میان توربینهای بادی کم نظیر است.

۴. این توربینها حداقل قطعات متحرک و حداقل نیروهای نوسانی را دارند که این واقعیت، دلیل عمر بالای قطعات و اطمینان پذیری بالای توربین­های ساوونیوس می باشد.

۵. این توربین ها بدون آلودگی صوتی (نویز) و همچنین ایمن برای پرندگان می باشند.

۶. با توجه به تولید توان بالای این توربین ها در سرعت های پایین باد و نیز توانایی تولید توان در بادهای با توربولانس بالا، دارای توجیه اقتصادی قابل توجهی برای مصارف خانگی و مزارع در نقاط دور از شبکه و حتی حومه ی شهری می باشند.

۷.  تعداد قطعات این توربین ها کم بوده و در نتیجه هزینه ی نگهداری آنها پایین می باشد.

۸.  همچنین این توربین ها قابلیت ترکیب با سیستم های سلول خورشیدی و نیز توربین های بادی دیگر برای راندمان هرچه بیشتر را دارا هستند.

www.4pich.ir

ارسال نظر